W związku z napływającymi sygnałami świadczeniobiorców, wskazującymi na uzależnianie przez świadczeniodawców realizacji świadczeń opieki zdrowotnej od zaopatrywania się we własnym zakresie przez pacjentów w leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego, wyroby medyczne i inne materiały konieczne do wykonania świadczenia gwarantowanych, Pomorski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia przypomina, iż zgodnie z art. 35 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych z dnia 27 sierpnia 2004 r. (t.j. Dz.U.2017.1938 ze zm.), świadczeniobiorcy (pacjentowi) przyjętemu do szpitala lub innego zakładu leczniczego podmiotu leczniczego wykonującego działalność leczniczą w rodzaju stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne w rozumieniu przepisów o działalności leczniczej oraz przy wykonywaniu zabiegów leczniczych i pielęgnacyjnych, diagnostycznych i rehabilitacyjnych przez podmioty uprawnione do udzielania świadczeń, a także przy udzielaniu przez te podmioty pomocy w stanach nagłych, zapewnia się bezpłatnie leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyroby medyczne, jeżeli są one konieczne do wykonania świadczenia.
Ponadto, w myśl § 3 ust. 5 rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej z dnia 8 września 2015 r. (tj. Dz.U. z 2016 r. poz. 1146 ze zm.), świadczeniodawca jest obowiązany zaopatrywać się we własnym zakresie w leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego, wyroby medyczne i inne materiały konieczne do wykonania świadczenia na podstawie umowy.
Wobec powyższego, pacjenci nie powinni być obligowani przez świadczeniodawców do nabywania we wysłanym zakresie leków i wyrobów medycznych używanych w związku z realizacją świadczeń gwarantowanych, wykonywanych w ramach ubezpieczenia zdrowotnego.
podpisała: Elżbieta Rucińska-Kulesz, Dyrektor Pomorskiego OW NFZ
data publikacji: 16 lipca 2018 r.